piątek, 10 września 2010

Rajski deser na ciepło

Rajski deser na ciepło


Za oknami plucha, termometr wskazujący coraz niższe temperatury, czapki, szaliki, płaszcze... Nic więc dziwnego, że większość z nas już dawno zapomniała o letnim wypoczynku - nie tylko w egzotycznych krajach, ale i choćby na podmiejskiej działce

Tęsknota za smakami lata jest tym większa, im więcej dni dzieli nas od wakacyjnych przyjemności. Próbujemy zatrzymać słoneczne aromaty mrożąc, peklując, susząc i konserwując, jednak to tylko namiastka prawdziwego słońca. W supermarketach zastajemy ładne i dojrzałe, ale zupełnie pozbawione smaku owoce. I wciąż nie jesteśmy usatysfakcjonowani, bo jak tu wspominać lato przeżuwając wysuszone pomarańcze, gumowe morele, czy papierowe banany?


Zdrowotnych walorów warzyw i owoców z letnich sadów nie da się zastąpić. Szczególnie teraz, gdy pogoda zdaje się robić wszystko, aby położyć nas do łóżka, powinniśmy gromadzić w organizmie jak najwięcej witamin, chroniących nas przed opłakanymi skutkami przemoczonych butów, czy przemarzniętych uszu. Jak jednak dbać o zdrowie w skuteczny, bezpieczny i przyjemny sposób? Można pić soki, szczególnie te wzbogacone w naturalną witaminę C. Jednak ich smak odbiega daleko od smaku prawdziwych, osobiście wyciskanych soków. Dżemy? Słodzone i pasteryzowane nie sięgają nawet do pięt konfiturom babci. Może desery? Na ciepło lub zimno, z dodatkiem jogurtu lub syropu owocowego szybko mogą się stać nie tylko ulubionym smakołykiem, ale i oryginalną propozycją obiadową.


Na wielu pólkach sklepowych odnaleźć można propozycję zachęcającą do spróbowania iście rajskiego deseru -Naleśników z brzoskwiniami Virtu. Gotowe dania Virtu są bardzo łatwe w przygotowaniu, a ich aromat ma szansę zachwycić nawet najbardziej wybrednego smakosza. Owoce przetwarzane natychmiast po zbiorach zachowują swój niepowtarzalny aromat, a delikatne ciasto syci - wystarczy podgrzać, przybrać kilkoma listkami mięty, dodać ulubiony jogurt lub cukier puder, a nowe danie może chwycić za serce nie tylko najbliższą rodzinę, ale także znajomych i przyjaciół, zaproszonych na niedzielny podwieczorek.


Naleśniki z nadzieniem brzoskwiniowym to idealna propozycja na zimowe popołudnia. Jedząc tak przygotowany, pyszny rajski deser, można przenieść się nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni- do letniego, obfitującego w najlepsze dary sadu, z którego żaden owoc nie jest zakazany. A ile przy tym smakowych radości…






o Autorze


Małgorzata Jakubczyk




Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Ciasto biszkoptowe

Nauka pieczenia: Ciasto biszkoptowe


Ciasto biszkoptowe charakteryzuje lekkość i pulchna struktura. O cechach tych decyduje dodatek jaj, do których przez ubijanie lub ucieranie żółtek oraz ubijanie białek wprowadza się dużą ilość powietrza.

Ciasto biszkoptowe charakteryzuje lekkość i pulchna struktura. O cechach tych decyduje dodatek jaj, do których przez ubijanie lub ucieranie żółtek oraz ubijanie białek wprowadza się dużą ilość powietrza. Powietrze zawarte w masie jajowej, elastyczność białka jaj oraz mała ilość mąki sprawiają, że ciasto w czasie pieczenia silnie wyrasta, jest porowate i pulchne, wymaga więc delikatnego obchodzenia się z nim. Podstawowymi produktami wchodzącymi w skład ciasta biszkoptowego są: jaja, cukier i mąka. Stosunek ilościowy wymienionych produktów przedstawia się następująco: 1 jajo (średniej wielkości), 3 dkg cukru i 2,5 dkg mąki. Przestrzeganie proporcji składników jest bardzo istotne, gdyż od tego zależy, czy ciasto się uda. Formy do ciasta biszkoptowego należy starannie wysmarować tłuszczem, wyłożyć natłuszczonym pergaminem i wysypać tartą bułką lub mąką. Ponieważ ciasto to bardzo silnie rośnie, należy nim napełniać formę do połowy.



Przy pieczeniu ciasta biszkoptowego, które jest bardzo lekkie, duże znaczenie ma odpowiednia temperatura piekarnika. Piekarnik należy ogrzewać powoli i nie doprowadzać do zbyt wysokiej temperatury (pożądana jest ok 160°C). Na początku trzeba ogrzewać ciasto od spodu, aż do całkowitego wyrośnięcia, i wtedy ogrzewać silniej, od góry (przez 20 - 45 min.), aby wierzch ładnie się zrumienił.



Dobrze upieczony biszkopt odstaje od ścian formy, a patyczek włożony do ciasta jest po wyjęciu suchy.


Znane są 3 sposoby przyrządzania ciasta biszkoptowego:


Ciasto biszkoptowe z żółtek ucieranych i piany

Jaja rozbić, żółtka oddzielić od białek i utrzeć z cukrem do otrzymania gęstej i pulchnej, białej masy. Białka ubić na pianę Do żółtek dodawać na przemian przesianą mąkę i ubitą pianę, lekko wymieszać i wyłożyć do formy. Przyrządzone w ten sposób ciasto nadaje się np. na rolady biszkoptowe.




Ciasto biszkoptowe z jaj całych ubijanych na parze

Glinianą miskę lub emaliowany garnek umieścić w rondlu z wrzącą wodą, stojącym na ogniu. Do miski wsypać cukier, dodać całe jaja i starannie ubijać trzepaczką, aż masa zbieleje i zgęstnieje. Wówczas miskę wyjąć z rondla i ubijać masę dalej, aż do przestygnięcia. Dodawać stopniowo przesianą mąkę, lekko wymieszać i wylać do formy. Biszkopt z całych jaj przeznacza się na placki tortowe i keksy.



Ciasto biszkoptowe z białek

Przyrządza się je tak samo jak ciasto biszkoptowe z całych jaj ubijanych na parze, z tą różnicą, że ubija się same białka z cukrem. Można je upiec, gdy zostaną białka np. po pieczeniu ciasta drożdżowego. Jeżeli są przeciwwskazania lekarskie dotyczące żółtek, można podawać biszkopt z białek jako ciasto dietetyczne.



Tort biszkoptowy

Z ciasta biszkoptowego można przygotowywać torty o różnym kształcie (okrągłe, kwadratowe, prostokątne) i smaku. O smaku tortu decyduje masa do przekładania oraz. poncz użyty do nasączania. Okrągłe torty piecze się w tortownicy lub w okrągłym rondlu wyłożonym dwoma szerokimi, wystającymi poza jego brzegi, pasami papieru, co ułatwia wyjęcie gotowego ciasta. Torty prostokątne i kwadratowe piecze się na blasze i następnie kraje. Torty biszkoptowe można przekładać różnymi masami, np. kawową, owocową, czekoladową, karmelową.



Ciasta upieczone w całości przekrawa się w poprzek na kilka placków, które następnie nasącza się ponczem. Poncz przygotowuje się z wody, cukru i niewielkiej ilości alkoholu (rum, arak, spirytus) oraz dostosowanego do rodzaju tortu dodatku smakowego, np. kawy do tortu kawowego, skórki i soku z cytryny do tortu cytrynowego. Po równomiernym nasączeniu spodniego placka nakłada się na niego masę, równo rozsmarowuje, kładzie drugi placek, lekko przyciska, nasącza ponczem i znowu przekłada masą.


Jeżeli tort ma być lukrowany, wierzch jego smaruje się niedużą porcją dżemu, wygładza, a następnie polewa gęstniejącym lukrem, przybiera brzegi tortu i obsypuje posiekanymi orzechami lub pokruszonymi herbatnikami. Jeżeli tort przybiera się masą, należy jej zostawić tyle, żeby oprócz przełożenia wystarczyło na posmarowanie wierzchu i boków oraz przybranie. Torty można ubierać orzechami, skórką pomarańczową gotowaną w syropie lub owocami.


Przy wykończaniu tortów trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji między wysokością a powierzchnią; najefektowniejsze są torty niezbyt wysokie.




o Autorze


http://poradypanidomu.pl


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Ryż, który się nie klei

Parboiled - ryż, który się nie klei


Nie zaglądać do garnka, mieszać tylko widelcem, przepłukać kilkakrotnie przed gotowaniem, dodawać olej, oliwę, masło, wcześniej przesmażać na patelni, używać tylko garnków z grubym dnem… sposobów na sypki ryż jest naprawdę dużo.


Bardziej lub mniej skuteczne, sprawdzone lub nie sposoby na ugotowanie ryżu na sypko są znakiem ciągłego zmagania się z posklejanymi ziarenkami. A rozwiązanie, jak to często bywa, jest o wiele prostsze- wystarczy wybrać ryż, który się nigdy nie klei- ryż parboiled.


Historia ryżu jest niemal tak długa jak historia ludzkości; był on niemal od zawsze głównym pożywieniem Chińczyków, którzy pierwotnie hodowali go wyłącznie w dolinie rzeki Jangcy. Z czasem popularność ryżu sięgała dalszych terenów niż obszar Azji. Dotarł on do Persji i Mezopotamii, a następnie do Grecji, której mieszkańcy bardzo szybko odkryli prozdrowotne właściwości tego ziarna. Następnie przez Hiszpanię dotarło ono do Włochów. Jednak dopiero współczesny świat poznał różne sposoby wstępnej obróbki ryżu, która każdemu rodzajowi nadaje niepowtarzalne właściwości. Jedną z odmian wstępnie przetworzonego ryżu jest ryż parboiled. Określenie to znaczy tyle, co ,,przedgotowany”. Proces jego przetworzenia polega bowiem na wstępnym nawilżeniu ziaren gorącą wodą pod ciśnieniem i wysuszaniu oraz mechanicznemu obłuszczaniu. Dzięki temu najcenniejsze składniki odżywcze, znajdujące się w okrywie, przechodzą do wnętrza każdego ziarenka, co pozwala zachować do 80% wartości odżywczych. To dlatego ryż parboiled zawiera ponad dwa razy więcej witamin z grupy B, wapnia, żelaza i fosforu niż zwykły, biały ryż. Jest przy tym równie lekkostrawny i delikatny w smaku, a zawarte w nim węglowodany oraz białko sprawiają, że każda potrawa przyrządzona z ryżu parboiled będzie pełnowartościowym posiłkiem, zawierającym większość potrzebnych naszemu organizmowi składników odżywczych. Ryż parboiled posiada charakterystyczny żółtawy kolor oraz wyjątkową zaletę – łatwo przejmuje intensywny zapach przypraw, sprawiając, że potrawy są nie tylko smaczne ale również bardzo aromatyczne. Ryż paraboiled jest nieco twardszy od ryżu białego, co pozwala mu znaleźć zastosowanie jako podstawa sałatek, znakomicie sprawdzi się także jako dodatek do dania głównego, deserów, przystawek itp.


Firma Konpack, mając na uwadze zarówno nasze zdrowie, jak i komfort przyrządzania, przygotowała Ryż parboiled Fit`s, zamknięty w czterech wygodnych 100 g torebkach, gotowych do wrzucenia do garnka. Możemy więc zaprosić gości na prawdziwą ucztę ryżową, w której pierwsze skrzypce grać będzie właśnie Ryż parboiled z linii Fit`s firmy Konpack. Bez obawy o to, że ziarna się skleją, na przystawkę zaserwować możemy dowolną sałatkę. W zależności od upodobań, może być to przekąska włoska z orzechami, jabłkiem, szynką, serem i oliwą z oliwek, bądź śródziemnomorska: z owocami morza i pomidorami, lub samymi krewetkami. Danie główne może przenieść nas na południe Stanów Zjednoczonych - gorący ryż po meksykańsku z ostrą papryczką chili wymaga właśnie sypkich, twardawych ziaren. Dlatego także tutaj idealnie sprawdzi się Ryż parboiled Fit`s. A na deser zaproponować możemy sypki ryż z migdałami, rodzynkami, miodem i wanilią, albo z musem owocowym. To oczywiście tylko przykładowe propozycje, każda Pani domu sama wie najlepiej co lubi jej rodzina, a czym zaskoczyć gości.


Mając do dyspozycji niesklejający się ryż, możemy przyrządzić każde, najwymyślniejsze nawet danie, bez obawy o to, że zamiast wykwintnego poczęstunku na stole pojawi się zbita i nieestetyczna porcja białej papki.


Dziś firma Konpack poleca: Sałatka z ryżem i tuńczykiem


Składniki: 2 torebki ryżu parboiled Fit`s, puszka tuńczyka, puszka kukurydzy, ogórek konserwowy, majonez, łyżeczka musztardy,2 jajka ugotowane na twardo, sól, pieprz, koperek


Przygotowanie: Ugotować ryż, do głębokiego naczynia wsypać osączoną kukurydzę, dodać tuńczyka i pokrojonego w kostkę ogórka konserwowego. Następnie dodać ostudzony ryż, przyprawić sola i pieprzem do smaku. Dodać majonez i musztardę, posypać pokrojonym koperkiem. Wymieszać wszystko dokładnie. Smacznego!






o Autorze



Malgorzata Jakubczyk




Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Dieta ryżowa fit

Brązowa dieta ryżowa Fit`s


Utarło się, że ryż, jako alternatywa dla ziemniaków czy klusek, jest sprzymierzeńcem każdej diety odchudzającej. Niestety, ryż biały, choć lekkostrawny, zawiera prawie tyle skrobi, co przeciętny ziemniak. Czy dbając o linię jesteśmy więc skazani na całkowitą rezygnację z dodatków do warzyw i owoców?

Oczywiście, że nie. Trzeba tylko wybierać produkty najmniej przetworzone, w przypadku ryżu podstawowe różnice biorą się właśnie z obróbki. Największym sprzymierzeńcem zdrowej diety odchudzającej jest ryż brązowy.


Ziarno w Chinach uprawiane było już ok. r. 5000 p.n.e., jednak potem szybko stało się bardzo popularne również w innych rejonach świata. Nie znano wtedy jednak różnych metod wstępnej obróbki ryżu, które pojawiły się na długo potem i uczyniły zadość wymaganiom coraz bardziej wyrafinowanych podniebień.


Podczas produkcji ryżu białego ziarno poddawane jest procesowi łuszczenia, w wyniku którego usuwana jest łuska, całość lub część okrywy owocowej i zarodek. Ziarna z których usunięto tylko łuskę, a pozostawiono warstwę okrywy owocowej są bardzo wartościowe pod względem odżywczym. Ziarna ryżu brązowego, bo o nich mowa swój jasnobrązowy kolor zawdzięczają właśnie otoczce z otrąb. Ryż brązowy bogactwem witamin i wartości odżywczych przypomina swoją siostrę kasze jęczmienną. Z uwagi, że jest to ryż najmniej przetworzony, jest to produkt bardzo wartościowy, zawierający w swoim składzie więcej białka, tłuszczu, witamin z grupy B, a także minerałów takich jak: wapń, żelazo, magnez. Ponieważ ryż brązowy ma niski indeks glikemiczny polecany jest osobom, które dbają o linię lub pragną schudnąć. Poza tym trawi się bardzo powoli i już niewielka jego ilość zapewnia długotrwały dopływ glukozy, a co za tym idzie - syci na długo. Warto wspomnieć też o wysokiej zawartości błonnika, który dba o kondycję naszego układu pokarmowego.


Dieta ryżowa, której podstawą jest właśnie to drogocenne, nieoszlifowane ziarno, opiera się głównie na warzywach i owocach, a o jej skuteczności zaświadczyć mogą kobiety z krajów azjatyckich, gdzie ryż jest podstawą żywienia. Płeć piękna, mieszkająca na terenach Japonii, Chin, czy Korei poszczycić się może talią osy oraz wyjątkowo niskim odsetkiem osób otyłych, co sprzyja nie tylko atrakcyjnemu wyglądowi, ale także długowieczności. Nie musimy jednak przeprowadzać się do Azji, by osiągnąć idealną sylwetkę. Wystarczy, że do codziennej diety włączymy naturalny Ryż brązowy Fit’s firmy Konpack. W połączeniu z wysiłkiem fizycznym dieta ryżowa przynosi spektakularne rezultaty. Ryż, jako produkt bezglutenowy, jest też idealnym posiłkiem dla osób z zaburzeniami układu trawiennego i alergią.


Dla zachowania wszystkich substancji odżywczych ryż brązowy należy gotować pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody. Gotuje się on nieco dłużej niż zwykły ryż: ok. 30 min. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie będzie tak miękki, jak jego biały przyjaciel. Ziarna nie posklejają się, jeśli do wody dodamy nieco oliwy z oliwek, do smaku można też dodać nieco soli, liście laurowe, lub cebulę naszpikowaną goździkami. Po ugotowaniu Ryż brązowy Fit`s jest sypki i charakteryzuje się doskonałym smakiem. Pakowany jest w użyteczne 100 g woreczki po cztery w każdym opakowaniu. Naturalny Ryż brązowy Fit`s jest też świetnym nośnikiem aromatu, dlatego łatwo go doprawić i przyrządzić ulubioną potrawę. Możliwości jest co nie miara, a wszystkie zdrowe i smaczne. Mogą to być nie tylko dania obiadowe, ale i doskonałe przekąski, które z powodzeniem zastąpią kaloryczne batoniki i słodkie bułki.


Dziś firma Konpack poleca: Ryż z kurczakiem po chińsku

Składniki: 200g ryżu brązowego Fit`s, 400g piersi z kurczaka, 4 marchewki, 2 cebule, 1 por, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki sosu sojowego, sól, pieprz


Sposób przygotowania: ugotować ryż brązowy Fit`s, marchewkę i pora pokroić w paski, cebulę i czosnek w drobną kostkę, warzywa usmażyć na końcu dodając mięso pokrojone w paseczki, po ok. 5 min. dodać ugotowany ryż i smażyć jeszcze 8-10 min. Doprawić do smaku i gotowe. Smacznego!






o Autorze


Małgorzata Jakubczyk




Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Pizza

Kulinarne podróże po Dalekim Wschodzie


Każdy z nas ma za sobą kilka dalekich podróży, jeśli nie krajoznawczych, to na pewno kulinarnych. Jedząc Margheritę odwiedzaliśmy Włochy, rozkoszując się serem pleśniowym zawitaliśmy do Francji, a zajadając popcorn lub hot-doga wstąpiliśmy do USA. Może teraz warto pojawić się na Dalekim Wschodzie?

Chociaż największym europejskim eksporterem ryżu są Włosi, nikogo chyba nie zdziwi, że na długo przed nimi, już około 5000 r. p.n.e., to życiodajne ziarno uprawiali Chińczycy. Z czasem jednak zasięg uprawy ryżu rozszerzał się, a ilość odmian gwałtownie wzrastała, przystosowując się do różnych klimatów oraz wszelkich odmian gleb. Dziś znanych jest około 8000 rodzajów ryżu! Wiele lat temu u stóp Himalajów rozpoczęła się uprawa najszlachetniejszej i najdroższej jego odmiany- ryżu basmati.


Krystalicznie czysta woda użyźniająca urodzajne gleby, na których rośnie owo wyjątkowe ziarno, a także specyficzny wysokogórski klimat nadają mu niepowtarzalny aromat. Ryż basmati posiada delikatny, orzechowy bukiet, dlatego w języku hindi nazwany jest ,,królową zapachów”. Po przyrządzeniu jest śnieżnobiały i puszysty, a co ciekawe, w trakcie gotowania jego ziarna rosną na długość, a nie na szerokość. W efekcie są one od 4 do 5 razy dłuższe niż szersze. Basmati, jak każdy ryż, jest produktem bezglutenowym i lekkostrawnym, może więc być podawany osobom chorym na celiakię, a także niemowlętom, które nie mają jeszcze ukształtowanego układu pokarmowego. Jest wskazany przy chorobach jelita grubego, wpływa wzmacniająco także na śledzionę i żołądek.


Ryż basmati idealnie nadaje się jako baza do wszelkiego rodzaju potraw ryżowych, świetnie sprawdzi się także jako dodatek do dań obiadowych. Urozmaicając nasze codzienne menu można więc zaskoczyć rodzinę lub znajomych bardzo zdrowym wegetariańskim risotto, lub kolorowym hiszpańskim pilawem, który zachwyca bogactwem orientalnych nut: aromatem kardamonu, nasion kuminu, czarnuszki, imbiru, gorczycy i szafranu. Pilaw jest daniem charakterystycznym dla kuchni arabskiej, jednak jeśli wolimy łagodne klimaty śródziemnomorskie, możemy połączyć ryż basmati (np. Fit`s firmy Konpack) z rybą lub owocami morza. Tego typu dania są zarówno wykwintne, jak i szybkie w przygotowaniu, a w zestawieniu z lampką białego wina na zawsze zawładną naszym podniebieniem. Jeśli mamy ochotę na smakowitą słodką przekąskę, także możemy posłużyć się ryżem. Według wierzeń ludów z Dalekiego Wschodu smak słodki przywraca utraconą energię oraz zapewnia harmonię z otaczającym światem. Dlatego kończąc kulinarne wojaże, możemy na deser podać gościom np. ryż basmati Fit` z jabłkami, migdałami i gruszką, przyprawiony odrobiną cynamonu lub dżemem z żurawiny.


Aby jednak ziarna ryżu nie były posklejane, należy wcześniej dokładnie przeczytać instrukcję przyrządzania. Nie jest ona trudna: do gotującej się wody wystarczy wrzucić torebki ryżu, po doprowadzeniu do wrzenia zmniejszyć gaz i przykryć garnek. Basmati będzie gotowy do zjedzenia już po 18-20 minutach. W trakcie gotowania możemy dodać do wody odrobinę oliwy z oliwek, szczyptę soli lub kostkę rosołową. Po odcedzeniu ryż gotowy będzie zmienić się dla nas w smakowite danie z każdego zakątka kuli ziemskiej.


Bogactwo świata ryżu jest równie nieprzebrane, jak obfitość win, czy serów.


Dzisiaj polecamy: Ryż basmati z kurczakiem i brzoskwiniami


Składniki: 2 woreczki ryżu basmati (np. Fit`s), 2 piersi z kurczaka, 1 puszka brzoskwiń, natka pietruszki lub kolendra, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżka oleju, sól, pieprz


Przygotowanie: Ryż ugotować według receptury podanej na opakowaniu. Piersi kurczaka pokroić w paski, skropić sosem sojowym i podsmażyć na oleju. Następnie dodać ugotowany ryż, pokrojone w kostkę brzoskwinie i kilka łyżek soku z brzoskwiń. Doprawić solą i pieprzem. Całość podgrzać do wyrównania temperatury. Podawać z posiekaną natką pietruszki lub kolendrą. Smacznego!






o Autorze


Małgorzata Jakubczyk




Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Przepisy

Co każdy o orzechach wiedzieć powinien - rodzaje orzechów


Do średniowiecznej Europy orzechy przywieźli Arabowie. Początkowo stosowane były tylko jako dodatek do placków, tortów, nugatów i marcepanów. Jednak dzięki Arabom nauczono się je dodawać również do sosów, mięsa, drobiu, warzyw i ryb.

W Polsce najczęściej używa się orzechów włoskich, laskowych i migdałów. Ostatnio pojawiło się jednak sporo nowych gatunków.


Orzechy włoskie. Były dla starożytnych Rzymian i Greków symbolem płodności. Niektóre plemiona afrykańskie nawet dziś używają ich jako lekarstwo na męską bezpłodność. Owoc orzecha włoskiego przypomina wyglądem mózg ludzki. Zawiera od 50-70% tłuszczu, białko, cukry, witaminy z grupy B (B1, B2, PP) oraz witaminę C, a także sole mineralne, między innymi fosfor, magnez, żelazo, potas i sód. Przede wszystkim wykorzystują je przepisy na placki i desery. Poza tym stosuje się je do surówek, sałatek i sosów. Panierka z posiekanych orzechów nadaje kotletom z cielęciny, kurczaka lub indyka delikatny, wykwintny smak.



Przepis na placek


Orzechy laskowe. Zawierają dużo witaminy B6 i E. Około 60% tłuszczu, 16% białka, cukry, składniki mineralne, wapń, fosfor i mangan. Najlepsze są późną jesienią i zimą. Przepisy na sałatki często zawierają w swych składnikach orzechy laskowe, ale głównie używa się ich do wypieków, deserów czy białych mięs.



Migdały. To nasiona drzewa migdałowego. Uprawia się je głównie w Hiszpanii, USA, Francji, na Bałkanach, a także w Afryce Południowej i Australii. Istnieją dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Gorzkich migdałów nie należy jeść, ponieważ zawierają kwas pruski. Produkuje się z nich natomiast olejki aromatyczne. Migdały zawierają około 50% tłuszczu, 21% białka, cukry, bardzo dużo wapnia oraz witamin z grupy B. Ponadto zawierają fosfor, magnez, potas i sód. Migdały stosuje się jako dodatek do potraw, kremów, sosów.


Orzeszki ziemne. Należą do roślin jednorocznych, do rodziny motylkowatych. Nazywane są arachidowymi lub fistaszkami. Bardzo bogate są w magnez, zwierają od 40-55% tłuszczu, 26% białka, witaminy z grupy B, a także wapń, fosfor, magnez oraz żelazo. Orzeszki ziemne służą głównie do produkcji oleju arachidowego, a także do produkcji margaryny i masła orzechowego. Sprzedawane są również do bezpośredniego spożycia. Najczęściej palone, solone lub słodzone. W kuchni najczęściej stosuje się je do przyrządzania past oraz dodaje do sałatek, deserów i dań mięsnych.


Orzeszki pistacjowe. Największe plantacje pistacji są w Iranie, Włoszech, Tunezji i Afganistanie. Zawierają 50-60% tłuszczu, 23% białka i 15% węglowodanów. Używa się ich głównie do wyrobów cukierniczych, lodów, marcepanów, budyniów i słodkich farszów. Siekane, surowe lub prażone dodaje się do sałatek, sosów i farszów mięsnych.


Orzechy kokosowe. Są symbolem płodności w północnych Indiach. Dojrzałe owoce ważą od 2 do 4 kilogramów. Jądro świeżego orzecha zawiera około 50% wody, 25-35% tłuszczu, 4% białka i 8% cukru. Wiórki i mleko kokosowe stosowane są jako dodatki do potraw, curry, ciast i deserów.


Orzeszki piniowe. To nasiona pinii, drzewa podobnego do sosny, rosnącego w krajach śródziemnomorskich. Używa się ich surowych, prażonych lub solonych. Świetnie pasują do sosów i potraw z ryżu.


Orzechy pekan. Pochodzą z Ameryki Północnej i podobne są do włoskich. Używa się ich głównie do pieczywa, słodyczy, lodów i potraw wegetariańskich.


Orzechy indyjskie, nanerczowate. Są to najsmaczniejsze orzechy świata. Dodaje się je do potraw słodkich, jak i pikantnych, zwłaszcza do farszów i potraw chińskich.


Macadamia. Uprawy znajdują się głównie na Hawajach. Przypominają orzechy laskowe. Głównie stanowią przekąskę do koktajli, ale używa się ich również do wyrobu słodyczy.


Orzechy ginkgo. W Europie są dostępne tylko w puszkach. Dodaje się je do zup oraz ryb.






o Autorze


Źródło artykułu: opracowanie własne, Wikipedia, czasopismo "Biblioteczka poradnika domowego".




Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW