piątek, 10 września 2010

Przepisy

Co każdy o orzechach wiedzieć powinien - rodzaje orzechów


Do średniowiecznej Europy orzechy przywieźli Arabowie. Początkowo stosowane były tylko jako dodatek do placków, tortów, nugatów i marcepanów. Jednak dzięki Arabom nauczono się je dodawać również do sosów, mięsa, drobiu, warzyw i ryb.

W Polsce najczęściej używa się orzechów włoskich, laskowych i migdałów. Ostatnio pojawiło się jednak sporo nowych gatunków.


Orzechy włoskie. Były dla starożytnych Rzymian i Greków symbolem płodności. Niektóre plemiona afrykańskie nawet dziś używają ich jako lekarstwo na męską bezpłodność. Owoc orzecha włoskiego przypomina wyglądem mózg ludzki. Zawiera od 50-70% tłuszczu, białko, cukry, witaminy z grupy B (B1, B2, PP) oraz witaminę C, a także sole mineralne, między innymi fosfor, magnez, żelazo, potas i sód. Przede wszystkim wykorzystują je przepisy na placki i desery. Poza tym stosuje się je do surówek, sałatek i sosów. Panierka z posiekanych orzechów nadaje kotletom z cielęciny, kurczaka lub indyka delikatny, wykwintny smak.



Przepis na placek


Orzechy laskowe. Zawierają dużo witaminy B6 i E. Około 60% tłuszczu, 16% białka, cukry, składniki mineralne, wapń, fosfor i mangan. Najlepsze są późną jesienią i zimą. Przepisy na sałatki często zawierają w swych składnikach orzechy laskowe, ale głównie używa się ich do wypieków, deserów czy białych mięs.



Migdały. To nasiona drzewa migdałowego. Uprawia się je głównie w Hiszpanii, USA, Francji, na Bałkanach, a także w Afryce Południowej i Australii. Istnieją dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Gorzkich migdałów nie należy jeść, ponieważ zawierają kwas pruski. Produkuje się z nich natomiast olejki aromatyczne. Migdały zawierają około 50% tłuszczu, 21% białka, cukry, bardzo dużo wapnia oraz witamin z grupy B. Ponadto zawierają fosfor, magnez, potas i sód. Migdały stosuje się jako dodatek do potraw, kremów, sosów.


Orzeszki ziemne. Należą do roślin jednorocznych, do rodziny motylkowatych. Nazywane są arachidowymi lub fistaszkami. Bardzo bogate są w magnez, zwierają od 40-55% tłuszczu, 26% białka, witaminy z grupy B, a także wapń, fosfor, magnez oraz żelazo. Orzeszki ziemne służą głównie do produkcji oleju arachidowego, a także do produkcji margaryny i masła orzechowego. Sprzedawane są również do bezpośredniego spożycia. Najczęściej palone, solone lub słodzone. W kuchni najczęściej stosuje się je do przyrządzania past oraz dodaje do sałatek, deserów i dań mięsnych.


Orzeszki pistacjowe. Największe plantacje pistacji są w Iranie, Włoszech, Tunezji i Afganistanie. Zawierają 50-60% tłuszczu, 23% białka i 15% węglowodanów. Używa się ich głównie do wyrobów cukierniczych, lodów, marcepanów, budyniów i słodkich farszów. Siekane, surowe lub prażone dodaje się do sałatek, sosów i farszów mięsnych.


Orzechy kokosowe. Są symbolem płodności w północnych Indiach. Dojrzałe owoce ważą od 2 do 4 kilogramów. Jądro świeżego orzecha zawiera około 50% wody, 25-35% tłuszczu, 4% białka i 8% cukru. Wiórki i mleko kokosowe stosowane są jako dodatki do potraw, curry, ciast i deserów.


Orzeszki piniowe. To nasiona pinii, drzewa podobnego do sosny, rosnącego w krajach śródziemnomorskich. Używa się ich surowych, prażonych lub solonych. Świetnie pasują do sosów i potraw z ryżu.


Orzechy pekan. Pochodzą z Ameryki Północnej i podobne są do włoskich. Używa się ich głównie do pieczywa, słodyczy, lodów i potraw wegetariańskich.


Orzechy indyjskie, nanerczowate. Są to najsmaczniejsze orzechy świata. Dodaje się je do potraw słodkich, jak i pikantnych, zwłaszcza do farszów i potraw chińskich.


Macadamia. Uprawy znajdują się głównie na Hawajach. Przypominają orzechy laskowe. Głównie stanowią przekąskę do koktajli, ale używa się ich również do wyrobu słodyczy.


Orzechy ginkgo. W Europie są dostępne tylko w puszkach. Dodaje się je do zup oraz ryb.






o Autorze


Źródło artykułu: opracowanie własne, Wikipedia, czasopismo "Biblioteczka poradnika domowego".




Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz